דרכון פולני – זכאות קבלתו

החוק הפולני קובע כי ניתן לאשר לאדם אזרחות פולנית גם אם הוא נולד דורות לאחר עזיבת בן משפחתו האחרון את פולין וחי במדינה אחרת לחלוטין. רבים הם הישראלים שיכולים לענות על קריטריונים אלו בחיוב ולכן זכאים לאזרחות פולנית וכפועל בלתי נפרד מכך גם לדרכון פולני- אירופאי יוקרתי.

אזרחות זו מעניקה יתרונות רבים לבעליה שכן פולין היא חלק ממדינות האיחוד האירופאי.מהם התנאים שבגינם תקבלו דרכון פולני, זכאות שפותחת בפניכם את שערי הכניסה הנכספים לאירופה? הישארו עימנו.

משמעות חוק האזרחות הפולני לעוזבים את פולין לפני 1951

בפולין חוק האזרחות עבר מספר שינויים וגלגולים במהלך השנים. הוא אושר לראשונה בשנת 1921, עבר תיקון ראשון בשנת 1951 ולאחר מכן בשנת 1962. על פי החוק במידה ואזרח פולני עזב את פולין לפני שנת 1951 עשויות להיות לכך השלכות על קבלת או אי קבלת האזרחות לצאצאיו.

למשל, גבר שעזב את פולין לפני 1951 ולפני שנה זו גם שירת בצבא זר, איבד את אזרחותו הפולנית וכך גם צאצאיו. אישה שעזבה את פולין לפני שנת 1951 בעודה בגירה, איבדה אף היא את אזרחותה, אלא אם היתה נשואה לאזרח פולני. ואם מדובר בקטינה שעזבה את פולין לפני שנת 1951? במקרים אלו ניתן להשיב לה את אזרחותה, כל עוד אביה היה אזרח פולני.

מה לגבי שנת 1951 ואילך?

עם השנים חלו הקלות משמעותיות בהתייחסות החוק הפולני להשבת האזרחות. למעשה, מי שעזב את פולין לאחר שנת 1951 לא איבד את אזרחותו ללא קשרלמינו או גילו, אלא אם חתם על מסמך הצהרה לויתור על האזרחות הפולנית.

מסמכים שכאלו היו שכיחים בפולין באותה התקופה ורבים חתמו עליהם אף ללא ידיעתם. במקרים רבים ניתן להוכיח כי החתימה על המסמכים אינה רלבנטית, כך שניתן לבטלה ולהשיב את האזרחות לאדם ולכל צאצאיו קדימה.

כיצד מבררים את תנאי הזכאות ומתחילים בתהליך עצמו?

כמובן שלא די בסיפורים משפחתיים על מנת לקבל אזרחות פולנית ולאחריה גם דרכון פולני (שהם למעשה דרכון ואזרחות אירופאיים). זכאות זו רחוקה מלהיות אוטומטית, ויש צורך להוכיח בצורה חד משמעית את אזרחותו הפולנית של קרוב משפחתכם האחרון שחי במדינה ואת קשר הדם שלכם אליו.

לשם כך יש להשיג את כל התעודות הרלבנטיות מישראל ומפולין – תעודות לידה, תעודות פטירה, תעודות שירות צבאי, תעודות שינוי שם, מסמכי אימוץ אם ישנם, תעודות יושר ועוד. מסמכים אלו אינם קלים להשגה ויש צורך בקשרים בפולין או בגיחות לארכיונים שם על מנת לאתרם. כמובן שאת כל המסמכים יש בנוסף גם לתרגם ולאשראצל נוטריון כתואמים למקור.

הדרך לייעל את התהליך היא ליצור קשר עם משרדי עורכי דין אשר מתמחים בתהליכי קבלת אזרחות ודרכון פולניים. משרדים אלו לא רק שידעו לעזור לכם בהשגת כל המסמכים הנדרשים והגשתם על פי דרישות החוק, אלא אף מסוגלים לבצע חקר מקדים ומעמיק שמטרתו לדעת מהם סיכוייכם לקבלת האזרחות והאם בכלל כדאי לכם להתחיל בתהליך. אל תהססו לפנות אליהם, ותקצרו את התהליכים משמעותית.

אתר מקצועי בנושא אזרחות אירופאית http://www.citizen.co.il