כיצד לבחור מסיר אבנית נכון?

אפשר להסיר הצטברות אבנית דרך שתי אופציות: מכנית וכימית. הסרת האבנית בשיטה הכימית היא בדרך כלל האופציה המהירה וחסכונית יותר.

ההסרה המכנית קשה ולוקחת הרבה זמן לסיום העבודה וגם מחייבת פירוק הציוד על ידי טכנאים מומחים וניקוי ידני ולאחר מכן הרכבה מחדש.

תהליך זה עולה לאדם בזמן יקר ובדרך כלל כרוך בהרבה ציוד כי ההרכבה מחדש מצריכה גם החלפת סוגים מסוימים של אטמים ומרכיבים ומשמעות הדבר להוסיף עוד יותר לעלויות.

לעומת זאת הסרת אבנית בשיטה הכימית היא מהירה, זולה ויסודית יותר משיטות מכניות. אולם ישנם כמה שיקולים קריטיים בעת בחירת מסיר אבנית כימית:

  1. ההשפעה של קורוזיה על ציוד: כל מסירי אבנית בשיטה הכימית כרוכים בסוג כלשהו של מרכיב שנועד להמיס פיקדונות. זה קורוזיה. עם זאת, יכול הדבר גם לגרום נזק לציוד עצמו על ידי אכילת והתחלשות מתכות, אטמים, חותמות ורכיבים רגישים אחרים. כמה חומצות חזקות כגון חומצת מימן כלורי, יכולה להיות מעורבבת עם מעכבים כדי להפחית את הנזק לרכיבי הפלדה, אולם המעכבים האלה לא עובדים באופן אחיד על כל סוגי החומרים ורבים מהם גם רעילים לדבריו של הנדימן מנוסה.
  2. האפקטיביות הכללית: חומצות מהירות לבד לא מסירות באופן יעיל את רוב פיקדונות האבנית. האבנית הטיפוסית מורכבת מסידן משולב עם שמנים, חלודה, סיליקה ומזהמים אחרים המצויים במערכת המים. כדי להשיג יעילות מקסימלית כוללת איכות, מסיר האבנית צריך לכלול מרכיב המסוגל להסיר את המזהמים האלה. המוצרים עם קורוזיה נמוכה בדרך כלל מתאימים, אבל צריכים להיזהר משימוש שגוי. כמה מסירי אבנית עם קורוזיה נמוכה הם רק חומצות מסוכנות כגון חומצת מימן כלורי שהוא מאוד מדולל. למוצרים אלה לוקח זמן רב לפעול והם בדרך כלל לא חסכוניים. למעשה אתה משלם הרבה על המים.
  3. בטיחות: שימוש בחומצות המסוגלות לגרום נזק לציוד יכול לגרום נזק גם לאדם. חומצות קשות עלולות לגרום לכוויות מחרידות לעור חשוף וטיפה קטנה היא לפעמים כל מה שצריך לאובדן ראייה. למרבה המזל השימוש בחומצות מסוכנות כגון חומצת מימן כלורי להסרת סידן, הוא בדרך כלל מיותר ויש אפשרויות בטוחות. חפש כימיקל שאינו רעיל ואינו דורש אחסון מיוחד או נוהלי טיפול. לעולם אל להשתמש במסיר אבנית המוגדר כחומר מסוכן – זה סיכון לא נחוץ.

סילוק מסירי אבנית: יש צורך לסלק מסירי אבנית בבטחה לאחר השימוש על ידי בחירת מוצר לא רעיל ולא מסוכן. הסילוק מאוד פשוט כמו לשפוך פסולת במורד הביוב. בחרו מסירי אבנית העשויים מחומרים מתכלים טבעיים שלא פוגעים בסביבה.